Vajina Daraltma Operasyonu


Kadınlarda vajina zaman içerisinde doğum, yaşın ilerlemesi, uygulanan çeşitli jinekolojik operasyonlar, kürtaj, doğum ve aşırı derecede cinsel ilişki neticesinde sıkılığını ve darlığını kaybedebilir. Bu bölgedeki sıkılığının azalması, gevşemesi ve esnekliğini kaybetmesi kişide cinsel tatminsizliğe ve çiftler arasında çeşitli cinsel sorunlara neden olabilmektedir.

Genişlemiş durumda bulunan vajinaya yeniden gerekli sıkılığı ve elastikiyeti kazandırmak ve ideal genişliği hastaya kazandırmak amacıyla uygulanan ameliyatlara vajina daraltma ameliyatı (vajina sıkılaştırma ameliyatı ya da vajina yenileme – vajen daraltıcı ameliyat) adı verilmektedir. Bu uygulama, diğer genital estetik ameliyatlar içerisinde günümüzde en sık uygulanan işlemler arasında yer almaktadır.

Vajina genişlemesi ya da genişliği yapısal olarak veya normal doğum sonrası, tekrarlayan kürtaj sonrası, iri bebek doğurma, kilo alıp verme gibi oluşan travma sonucunda alt genital bölgede bulunan kas, mukoza ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Bu durum sonucunda kaslar yeterli işlev görmezler ve vajinanın içini sıkılaştıramaz.

Vajen estetiği ameliyatı, yaş veya doğumlara bağlı olarak bu alanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Vajinanın sıkılaşması gerek kadında, gerekse de erkekte cinsel ilişki esnasında meydana gelen duyarlılık hissini arttırır, bu durum ise her iki taraf için de cinsel ilişki esnasında alınan cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatında Yapılan İşlemler Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajinoplasti sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında hasta herhangi bir ağrı duymamaktadır. Ameliyat ortalama 1 – 1,5 saat sürmektedir ve sonrasında kişi hemen yürüyebilmektedir. Yapılan cerrahi operasyon sonrasında kişinin aktif yaşantısına geri dönmesi ise ortalama 3 gün sürmektedir.Vajen Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır ?

Genital estetik ameliyatları arasında önemli bir yer tutan bu uygulamada, cerrah vajen girişinden başlayarak içeriye doğru ortalama 3 – 4 santimetreye kadar olan kısımlara daraltma ve sıkılılaştırma işlemi uygulamaktadır. Bu operasyonda cerrahi yöntemlerle hastadaki vajinal kanal daraltılması işlemi, gerekli miktarda mukoza ve kas dokusunun çıkarılması ve gevşemiş durumda olan kas yapılarının dikilmesi temeline dayanır. Bu sayede vajina daha gergin ve sıkı bir hale getirilerek, ortalama 1-2 cm daraltılmış olur. Bu şekilde arzu edilen darlık ve sıkılık sağlanmış olur. Bu ameliyatlarda altı çizilmesi gereken husus vajinal kanalın sadece giriş yerinden değil içeriye doğruda daraltılması işlemidir. Hastaya uygulanan dikişlerin çoğu vajinanın alt kısmında bulunduğu için dışarından bakıldığında görülmemektedir. Önemli olan bir diğer konu da alt duvarda yer alan ve çift yönlü pelvis tabanını meydana getiren levator adı verilen kasların birbirlerine dikiş atılması suretiyle yakınlaştırılması işlemidir. Bu işlem sayesinde elde edilmek istenen sıkılık kayda değer bir şekilde arttırılmış olunur.

Bu ameliyatlarında genel olarak yapılan en büyük hata kas onarımının yapılmamasıdır. Vajina üzerinde yapılacak olan kas onarımının daraltıcı ve sıkılaştırıcı etkisi sayesinde bölgeye oldukça dar ve sıkı bir yapı kazandırılır.Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Etkiler Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajina Daraltma Ameliyatı İstanbul

Ameliyat sonrası hastada herhangi bir ağrı görülmez. Genel olarak vajina içinde bulunan ve burada 1 gün kalacak olan tamponun verdiği rahatsızlık ve huzursuzluk hissi görülebilir. Ameliyatın ertesi gününde tampon çıkartılmaktadır ve bunun akabinde hasta oldukça rahat bir şekilde hareket edebilmektedir. Hasta en geç 3 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilmektedir. Vajina daraltma (vajina sıkılaştırma) ameliyatı sonrasında dokuların iyileşmesi bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Uygulamada hastaya eriyen dikişler ile dikiş atıldığından, dikiş alma problemi bulunmamaktadır.

Ameliyattan sonra hastanın cinsel yaşantına geri dönmesi ortalama 4-6 hafta arasında sürmektedir. Tercihen, hastanın adet kanaması bittikten sonra ya da adet dönemine en az 5-7 gün kala yapılması gerekmektedir. Bu işlem ile birlikte labioplasti gibi diğer cinsel estetik ameliyatlar da kombine edilebilmektedir.Vajina Daraltıcı Krem ya da Bu Konuda Bitkisel Bir Çözüm Var mıdır?

Vajina genişlemesini dışarıdan sürülen bir krem ya da bitkisel yolla tedavi edebilmek mümkün değildir. Vajina genişlemesi sadece o bölgenin ameliyatı ile düzelebilmektedir. Aksi hiç bir uygulama ya da metot vajinayı daraltıcı ve sıkılaştırıcı bir etki göstermez.Vajina Daraltma Ameliyatı 2019 Fiyatları Neye Göre Değişir?Vajina daraltma ameliyatı 2019 fiyatları, vajinanın genişliğine, dışarıda doğum yırtıkları olup olmamasına, ek bir müdahale olarak; labioplasti yaptırıp yaptırmamanıza ve gerekliliğine, uygulanan anestezi şekline göre değişmektedir. Vajina daraltma operasyonu için 0342 336 66 60 dan bilgi alabilir, yandaki formu doldurabilirsiniz. Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) bir estetik ameliyat olup özel ve devlet sigortaları bu ameliyatı karşılamaz, ameliyat tamamen ücretlidir. Vajina daraltma ameliyatının 2019 fiyatı, ücretleri hakkında bilgi almak için doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir